Site icon BO4GO

POLSKIE ZAMKI

ZAMKI BO4GO
część 1

Dlaczego Zamki? Jak to się zaczęło?

Jakiś czas temu zrobiliśmy zdjęcie z Zamkiem lubelskim w tle. W poście na instagramie przy tym zdjęciu padło pytanie “Gdzie w Polsce są najpiękniejsze zamki’? i tak to się zaczęło…

Googlowałam, sprawdzałam każdy zamek, który polecaliście, szukałam następnych, aż w końcu zrobiłam listę zamków, które musimy zobaczyć. Robiąc mapę zauważyliśmy, że większość zamków z mojej listy znajduje się na Śląsku. Jak później okazało się na Dolnym Śląsku jest najwięcej zamków i pałaców w całej Polsce.

Zamek lubelski Lublin

Mapa

Specjalnie dla Was zrobiliśmy mapę zamków i pałaców, które odwiedziliśmy w naszej podróży. Możecie też zobaczyć wszystkie miejsca, w których nocowaliśmy.

ZAMEK MOSZNA

Zamek Moszna w Mosznej

Na samym początku pojechaliśmy zobaczyć Zamek Moszna, który znajduje się we wsi Moszna. Mówi się, że jest to zamek chociaż nigdy nie pełnił funkcji obronnych.

Zamek słynie z 99 wież i 365 pomieszczeń, czyli przez cały rok każdego dnia można spać w innym pokoju. W końcu byłaby szansa pomieścić wszystkie moje ubrania.

Polski Disneyland” zrobił na mnie ogromne wrażenie, ma niesamowity urok i bajkową architekturę. W parku przy Zamku można spacerować pięknymi alejkami i mostkami. Wzdłuż kanałów rosną azalie. Marzę o tym, żeby wrócić tam w maju kiedy będą kwitnąć i gdy będzie już pięknie zielono.

W Zamku znajduje się hotel, restauracja i palmiarnia. Parking znajduje się przy wejściu na teren zamku przy jeziorku. Jeżeli chodzi o wprowadzanie psów, to można wejść z psem na teren parku przy Zamku, ale nie można wprowadzać ich do środka, czyli zwiedzanie zamkowych komnat, palmiarnia, restauracja i nocowanie odpada. Pamiętajcie też, że razem z wiosną i pogodą pojawią się tam tłumy turystów i spokojne zwiedzanie, robienie zdjęć z zamkiem w tle będzie znacznie utrudnione.

Zdjęcia najlepiej robić z samego rana, nie tylko ze względu na turystów, ale też i światło, lub przy zachodzie słońca.
Cennik:

LEGENDA:

Według legendy po komnatach zamku snuje się biała damą jest nią nieszczęśliwie zakochana w hrabim guwernantka, która z miłości odebrała sobie życie i co noc wędruje w kierunku byłej sypialni hrabiego, w której obecnie mieści się jeden z hotelowych apartamentów.

Teraz tak myślę, że całe szczęście, że Bohdano nie wiedział o tej legendzie, bo na pewno chciałby zanocować w tym apartamencie zapewniając mi całonocną atrakcję, czyli brak snu.

OKOLICA, CO ZOBACZYĆ?

PAŁAC W KOPICACH

Pałac w Kopicach

Pałac w Kopicach to jedno z moich ulubionych miejsc. Jak tylko zobaczyłam ten obiekt serce zabiło mi mocniej. Skoro zrobił na mnie tak ogromne wrażenie, pomimo, że jest w ruinie, to co by było gdyby był odrestaurowany. Pewnie byłby najpiękniejszym pałacem w Polsce ❤️ Pałac usytuowany jest przy 3 stawach dlatego mówi się, że jest to Pałac na wodzie. Przy pałacu znajduje się ogromny park pałacowy.

Pałac od lat przechodzi z rąk do rąk, każdy nowy właściciel zapowiadał jego odnowę, jednak do tej pory nikt nic nie zrobił. Obecny właściciel na początku 2017 roku ogłosił, że rozpoczyna prace remontowe i, że potrafią one kilka dobrych lat, niestety zostały bardzo szybko zawieszone. Wygląda na to, że Kopice mają ogromnego pecha, bo gdy trafił się nowy kupiec, zafascynowany tym miejscem, z fajnym pomysłem i ze środkami na zabezpieczenie pałacu okazało się, że droga przebiegająca przez park dzieląca pałac od stajni ma innego właściciela, który jak można się domyśleć „stawia opór”.

Obecnie pałac jest ogrodzony i pilnowany 24/h. Można go oglądać zza ogrodzenia i od strony parku, do którego można wejść.

CIEKAWOSTKA: W 1990 roku był sprzedany za 5000 tys zł.

ZAMEK KSIĄŻ

Zamek Książ Wałbrzych

Następnego dnia udaliśmy się do Zamku Książ w Wałbrzychu. Trzeci co do wielkości (wielkością ustępuje zamkowi w Malborku i Zamkowi Królewskiemu na Wawelu) i jeden z najpopularniejszych zamków w Polsce. Zamek Książ położony jest na wzgórzu, wśród lasów, a w jego wąwozie płynie rzeka. Malownicze położenie zamku pewnie najlepiej oglądać na wiosnę, wtedy gdy kwitną kwiaty w ogrodach zamkowych, drzewa są już zielone, a fontanny odpalone.

PARKING I DOJŚCIE DO ZAMKU

Wjazd na parking przy samym zamku jest możliwy tylko dla gości hotelowych. Samochód należy zostawić na parkingu głównym. Stąd spacerkiem do zamku jest około 10 minut. Warto jednak najpierw skręcić w kierunku punktu widokowego, skąd możemy zobaczyć zamek od strony południowej. Jest to też idealne miejsce na zdjęcie. Z własnego doświadczenia już wiem, że lepiej nałożyć płaskie buty, zdecydowanie ułatwi to dojście do punktu widokowego i zejście z niego. Z punktu widokowego do zamku jest kilka minut drogi. Przy samym wejściu do zamku jest ogród pełen kwiatów, fontann i ławeczek. Zanim wejdziemy na dziedziniec i naszym oczom ukażą się ogrody, tarasy i sam zamek, musimy przejść przez bramę i kupić bilet wstępu.
Ceny:

Stałe godziny zwiedzania dostępne cały rok to 11.00 i 14.00, w innych godzinach grupy formowane są na bieżąco, czas oczekiwania do 60 minut
czas zwiedzania 90 minut +palmiarni

Niestety z psem nie wejdziemy już na dziedziniec, na wielkiej bramie jest zawieszony znak, zakaz wstępu z psami.

Spacer po ogrodach, tarasach przyzamkowych, wewnętrznych dziedzinach, kawa w klimatycznej kawiarni i bliższe zdjęcia odpadają. Co ciekawe w samym zamkowym hotelu jest możliwość nocowania z psem w cenie 15 zł/noc

OKOLICA, CO ZOBACZYĆ?

Na terenie przy zamku warto odwiedzić jedną z największych stajni ogierów Książ w Europie.

ŚWIDNICA | KOŚCIÓŁ POKOJU

Trochę dalej, bo w Świdnicy warto zobaczyć kościół Pokoju, największy drewniany kościół w Europie, który od 2001 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kościół Pokoju w Świdnicy
Exit mobile version