Varnazza

Moje Włochy ??

Włochy to miłość od pierwszego wejrzenia. Kiedy pierwszy raz wybraliśmy się na wycieczkę do Włoch, wiedziałam, że będę chciała wrócić jak najszybciej. We Włoszech odpowiada mi wszystko: widoki, klimat, jedzenie??, wino,? ludzie ??‍? i życie na chillku?. Po pierwszych wakacjach we Włoszech (zobaczyliśmy wtedy Lido di Jesolo, Wenecję, ukochane Burano, Rimini, San Marino, jezioro Garda, Mediolan) zrobiłam mapkę miejsc we Włoszech, które muszę zobaczyć. Park Narodowy Cinque Terre ? był na samej górze tej listy.

Co to jest CINQUE TERRE?

To jeden z najpiękniejszych Parków Narodowych we Włoszech, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się w Ligurii i składa się z pięciu miasteczek: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola ?, Riomaggiore. Wszystkie miasteczka usytuowane są nad morzem i pną się wysoko w górę na prawie że pionowe skały. Do każdego z miasteczek można dojść niezwykle malowniczymi ścieżkami, znajdującymi się wysoko na otaczających skałach, skąd widoki zapierają dech w piersiach. Uwierzcie mi jednak, że trzeba mieć niezłą kondycję, żeby pokonać nawet najkrótszy dystans jaki jest z Riomaggiore do Manaroli 2,7 km, nie mówiąc o najdłuższym, który ma 14 km z Varnazzy do Monerosso. Spacer wydaje się być nieustanną wspinaczką, ale warto chociaż przejść się kawałek, żeby móc z góry podziwiać piękno tych miejsc.

Vernazza
Vernazza
widok na słynną plażę Monterosso al Mare
plaża Monterosso al Mare
Vernazza
Riomaggiore – widok z knajpki, w której schroniliśmy się w czasie burzy
Vernazza
Vernazza, widok na zamek
Manarola
Widok ze stacji w Manaroli

Jak dojechać, gdzie parkować i czym podróżować?

Zdecydowanie do miasteczek Cinque Terre najlepiej dostać się pociągiem?. My zatrzymaliśmy się w miejscowości Levanto, tuż przy dworcu znajduje się duży parking (najlepiej przyjechać wcześnie rano).

Ceny parkingów i pociągów

 • Samochody:
  • 2,00 € / godzina
  • 13,00 € / 8 godzin
  • 24,00 € / 24 godzin.
 • Kampery:
  • 3 € / godzina
  • 24 € / 12 godzin
  • 36 € / 24 godzin
  • 50 € / 36 godzin
 • Na stacji kupujemy bilet (Cinque Terre Card Train) w sezonie od 16 marca do 4 listopada
  • całodniowy 16 €
  • dwudniowy bilet 29 €
  • ulgowy jednodniowy (dziecko do 12 roku, pies) 10
 • Zakup całodniowej karty: Cinque Terre Card Train upożania do:
  • wejścia na teren parku i ścieżki spacerowe
  • darmowe korzystanie z busa na terenie miasteczek parku
  • darmowe korzystanie z toalet
  • korzystania z darmowego internetu na terenie parku
  • zniżkę do muzeów w La Spezia

Od razu Wam powiem, że ciężko jest zwiedzić wszystkie miasteczka w dwa dni, a co dopiero w jeden. Dla mnie najlepiej byłoby spędzenie po dniu w każdym z tych miejsc, ale myślę, że 3 dni na zwiedzanie Cinque Terre, podziwianie widów, kąpiel w morzu, niezapomniane spacery, przystanki na wino?, lody ? i pyszne jedzenie ?jest optymalnym rozwiązaniem.

Wsiadamy do pociągu w Levanto, który jedzie w kierunku La Spezia. Na tej trasie znajduje się właśnie kolorowe Cinque Terre. Każde z miasteczek ma niesamowicie urzekająco położone stacje, a sam przejazd jest naprawdę widowiskowy. Odległości między miasteczkami przejeżdżamy w około 3 minuty. Pierwszym miasteczkiem jakie mijamy jest Monterosso, następnie Varnazza, póżniej Corniglia, Manarola i na końcu nasz przystanek czyli Riomaggiore. Wysiadamy z pociągu, wychodzimy ze stacji i jest jak z bajki.

Magiczne CINQUE TERRE

Don Bohdano i donna Margherita w Manarola

Nie umiem wybrać, które miasteczko podoba mi się najbardziej. Każde z nich, choć podobne, ma swój niepowtarzalny urok i unikatowy klimat. Zdecydowanie najwięcej turystów było w Varnazzie i Monterosso, tam, żeby wyjść ze stacji musieliśmy czekać w kolejce, która ciągnęła się 2 piętra. Cinque Terre urzekło mnie totalnie, uliczki, widoki, kolorowe budynki, zatoki, knajpki, drzewa cytrynowe?, łódeczki, wino, lody … długo by wymieniać. Wiem, że na pewno będę chciała tam wrócić w pełnym sezonie, żeby podziwiać zachód słońca z łódki na morzu.

Riomaggiore
Vernazza
Najlepszy punkt widokowy w Vernazza
Razem w Vernazza
Razem w Manarola
Manarola

Dobór stylizacji

Wiele z Was pisało do mnie, jak dobierałam stylizację do miejsc. Na każde z miejsc w Cinque Terre miałam przygotowaną wcześniej stylizację. Przed wyjazdem robiłam analizę kolorystyczną każdego miejsca, sprawdzałam jakie kolory w nim występują i dominują. Wiedziałam, że w Riomaggiore założę zestaw w kolorowe pasy, które są w kolorze domków i morza, a w Manaroli sukienkę w cytryny ?. Do eksplorowania Varnazzy wybrałam pomarańczową sukienkę ?, bo ten kolor w różnych odcieniach i intensywnościach tam dominuje. Na Monterosso miałam przygotowaną jaskrawo zieloną neonową sukienkę, ale niestety tak się pogniotła, w trakcie podróży, że nie nadawała się do nałożenia. Na szczęście przewidziałam tam też zdjęcie na plaży w kostiumie kąpielowym 😉

Kolorowy zestaw w Riomaggiore
Cytrynowa Manarola
Cinque Terre Manarola
Pomarańczowa Varnazza
Monterosso al Mare
Cinque Terre