Site icon BO4GO

ZAKOPANE – ZIMOWA STOLICA POLSKI

Gdzie jest ŚNIEG?

Słuchajcie, do czego to doszło, że żeby zobaczyć śnieg w zimie, trzeba jechać w góry?! Fakt, może nie należę do wielkich miłośniczek zimowych szaleństw, niskich temperatur, mrozu, lodu, śniegu czyli generalnie zimy, ale w tym roku wyjątkowo zatęskniłam za widokami w stylu “winter wonderland“. Tym bardziej, że dla Navaho zima i śnieg to życie. Korzystając z ferii zimowych ruszyliśmy do zimowej stolicy Polski, Zakopanego. Dla mnie Zakopane ma swój niesamowity klimat przez cały rok i każda pora roku w tym miejscu zachwyca pięknymi widokami i licznymi atrakcjami.

Zakopane z psem: Gdzie spacerować i do jakich lokali można wejść z psem?

Na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego nie można niestety wejść z psem z uwagi na zamieszkujące go dzikie zwierzęta.

Ciekawostka: 🐶

Na 23 Parki Narodowe w Polsce psy na smyczy są mile widziane w 10 (Kampinoski PN, Karkonoski PN, Magurski PN, Narwiański PN, Ojcowski PN, PN  Gór Stołowych, Poleski PN, Świętokrzyski PN, Wielkopolski PN, Wigierski PN) w innych Parkach jest częściowy zakaz i udostępnione są tylko poszczególne szlaki (Białowieski PN, Biebrzański PN, PN Ujście Warty, Roztoczański PN, Słowiński PN- psy muszą być na smyczy i w kagańcu). Całkowity zakaz wprowadzania psów jest w 8 Parkach Narodowych tj. Babiogórski PN, Bieszczadzki PN, Drawieński PN, Gorczański PN, PN Bory Tucholskie, Pieniński PN, Tatrzański PN, Woliński PN.

Miejsca, w których można spacerować z psem w Zakopanem:

Gubałówka– na Gubałówkę możemy wybrać się pieszo, lub wjechać z psem kolejką. W kolejce pies musi mieć kaganiec i wykupiony bilet ulgowy. Wjazd na górę około 3 minut.

Krupówki– po Krupówkach można spacerować z psem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest tam zawsze dużo się dzieje: tłum ludzi, inne psy i konie.

Dolina Chochołowska-  do wysokości schroniska PTTK.  I tu nasza przygoda: Postanowiliśmy ruszyć do Doliny Chochołowskiej na piechotę z naszego Pensjonatu Telimena. Sprawdziliśmy na Google Maps ile czasu powinno nam zając dotarcie do doliny, okazało się, że 2,5h, czyli idealny spacerek dla Navaszka. Jak się później okazało Google nie uwzględnił spaceru z psem i zakazu wstępu na teren TPN, co za tym idzie kilku dobrych, dodatkowych kilometrów. Wycieczkę zaczęliśmy od Drogi do Białego, później wzdłuż Białego Potoku do trasy pod Reglami, która prowadzi nas dalej przez Strążycki Potok i wejście do Doliny Strążyskiej, Krzeptówki, Nędzówka do Kościeliska (cała trasa wzdłuż granicy TPN). Do Kościeliska nie można wejść z psem więc idziemy przez Polanę Biały Potok, Kiry, Witów docieramy do Siwej Polany. Za nami już 4,5h spaceru 🙂 Idziemy dalej, wiemy, że jesteśmy na dobrej drodze, bo nagle zaczyna się robić tłoczno. Idziemy już prostą trasą do Doliny Chochołowskiej. Naszym oczom ukazuje się drogowskaz, na którym czytamy “DOLINA CHOCHOŁOWSKA 2,5H” 😱

Ścieżka pod Reglami– super trasa z pięknymi widokami na Zakopane i Gubałówkę. Prowadzi zaczyna się w Kuźnicach (część Zakopanego) i kończy w Kirach. My wchodziliśmy na trasę od Białego Potoku i wejścia do Doliny Białego i najczęściej wychodziliśmy przy Drodze do Daniela.

Jeżeli przeszliście już wszystkie dostępne miejsca z Waszym pieskiem, warto pomyśleć o zwiedzaniu Tatr od strony Słowacji. Nie ma  tam zakazu wejścia na teren Parku z psami. Pamiętajcie tylko, że niezależnie od wielkości Waszego psa – powinien być na smyczy.

Restauracje, Gospody, Karczmy, Kawiarnie przyjazne psom.

O ile w lecie nie ma większego problemu z zabraniem naszego psiaka z nami do knajpki, bo większość z nich posiada swój ogródek i większość miejsc jest otwarta na takie wizyty, to w zimie jednak możemy spotkać się z większym problemem. Poniżej lista miejsc przyjaznych psom w Zakopanem:

Cafe Roma | STRH bistro art cafe | Karczma u Słodkiego | Restauracja Regionalna Nosalowy Dwór | Karczma Młyniska | Gospoda Podkowa | Jagoda Coctail Bar | Gospoda Kolibecka | Owczarnia | Mała Szwajcaria | Karczma Żabi Dwór | Czarny Staw | Restauracja Watra | Karcma po Zbóju | Karczma Sabała | Cristina Ristorante Pizzeria | Villa Toscana (do pizzeri można z psem) | Drukarnia Smaku | Tunel | Javornia Restauracja | Cafe Piano | Appendix Cafe Bar |

Jeśli interesuje Was tematyka: gdzie można w Zakopanem z pieskiem polecam Wam profil Można z psem. Zakopane

Gdzie zjeść w Zakopanem nasze i Wasze polecenia

Co my polecamy:

CRISTINA Ristorante&Pizzeria – to zdecydowanie moje ulubione miejsce w Zakopanem, mogłabym tam jeść codziennie. Miejsce to powstało z miłości do Włoch i włoskiej kuchni. Już od samego wejścia czuć tam włoską atmosferę i cudowny aromat kuchni włoskiej. Restauracja znajduje się blisko Krupówek na ul. Plac Niepodległości 7.

Karczma Czarci Jar – położona na szlaku do Doliny Białego przy ul. Małe Żywczańskie 11. Dania kuchni regionalnej. Świetny klimat jest w lecie kiedy możemy usiąść na dworze wśród zieleni i przy płynącym obok strumyku.

Gospoda Kolibecka – niezwykle klimatyczne miejsce zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Kolibecka znajduje się przy rondzie Kuźnickim na ul. Przewodników Tatrzańskich 1b. Serwuje dania kuchni regionalnej.

STRH BISTRO ART CAFE – przytulna kawiarnia i bistro z mega widokiem na Krupówki i góry ul. Krupówki 4a

Pączki w Góralskie Praliny ul. Krupówki 45 (dawniej Coctail Bar Jagoda)- moje ulubione to te z adwokatem.

Co Wy nam poleciliście:

Pod jednym ze zdjęć zapytaliśmy gdzie warto zjeść w Zakopanem. Jak zawsze można na Was liczyć, za co bardzo dziękujemy. Nie da się ukryć, że będziemy potrzebować jeszcze paru odwiedzin w Zakopanem, żeby odwiedzić wszystkie te miejsca, ale podejmujemy rękawicę 😁 Oto Wasze polecenia:

Gdzie byliśmy?

Do Zakopanego pojechaliśmy głównie odpocząć, ale okazuje się, że przez 4 dni zrobiliśmy 92 tysiące kroków i przeszliśmy 63,6 kilometra. To chyba całkiem nieźle. Oprócz wspomnianej wycieczki do Doliny Chochołowskiej i ścieżki pod Reglami odwiedziliśmy również:

Dolinę Białego i Sarni Wodospad – spacerkiem do wodospadu dotrzemy w godzinę. Dookoła otaczają nas skały  i płynie potok, w którym woda jest niesłychanie przejrzysta. Zimą polecam Wam założenie na buty raków, ponieważ po drodze do wodospadu jest klika mocno oblodzonych wzniesień.

Gubałówka – tym razem na Gubałówkę wjechaliśmy kolejką. Jeśli też zdecydujecie się wjechać, warto kupić bilet w biletomacie, bo w kasie zawsze jest kilkuosobowa kolejka. Bilet normalny w dwie strony kosztuje 25 zł, ulgowy 21 zł. Czas wjazdu i zjazdu około 3 minuty. My wybraliśmy się na Gubałówkę tuż przed zachodem słońca- widoki piękne.

Muzeum Be Happy Zakopane – insta miejsce, w którym znajduje się wie le scenografii do robienia zdjęć oraz pokoje z iluzją. Cena biletu normalnego 30 zł.

.

Exit mobile version