CO ZOBACZYĆ W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM I NA POGRANICZU POLSKO- CZESKIM?

Bardzo nas cieszy kiedy odkrywamy fajne miejsca w naszym kraju, a jeszcze bardziej cieszymy się gdy nam piszecie, że zainspirowaliśmy Was do ruszenia z domu i odkrywania naszego kraju. W tym poście zabierzemy Was w województwo opolskie, do którego ruszyliśmy w ramach promocji programu Interreg V-A Rcz-PL.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, środków budżetu państwa oraz środków budżetu województwa opolskiego w ramach pomocy technicznej Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska

Słów kilka o tym co to jest Interreg?

Jest to program współpracy transgranicznej dzięki któremu finansowane są projekty na pograniczu polsko- czeskim. A my zwiedzając województwo opolskie mogliśmy zobaczyć efekty realizacji projektów.

Nasza podróż trwała 7 dni i każdego dnia odwiedziliśmy inne miejsce.

Co zobaczyć w województwie opolskim?

ZAMEK MOSZNA

Z pewnością zamek Moszna należy do tych najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych obiektów tego typu w Polsce. Nie bez powodu znajduje się na liście TOP 10 zamków w Polsce.

Słynie z tego, że nazywany jest polskim Disneylandem, ma 99 wież, 365 pomieszczeń, nazywamy go zamkiem chociaż nigdy nie pełnił funkcji obronnych, a do 2013 mieścił się w tu szpital psychiatryczny. My w Mosznej byliśmy już przy okazji naszej pierwszej wycieczki po zamkach w lutym 2019 (link). Jednak wtedy nie zwiedzaliśmy zamku wewnątrz, a park wyglądał całkiem inaczej niż teraz we wrześniu, kiedy jest jeszcze pięknie zielono. 

W ramach projektu “Śląsk bez granic III – zamki i pałace” pozyskano środki na renowację zamku i terenu wokół.

Dodatkowo wyznaczono transgraniczny szlak pieszo-rowerowy i samochodowy. Trasa obejmie zamki i pałace na pograniczu prudnicko-krnowskim i łączy 9 najbardziej unikatowych obiektów zamkowych i pałacowych regionu:

 • Moszna Zamek
 • Krapkowice – Baszta widokowa
 • Większyce – Restauracja Pałac Większyce
 • Głogówek: Baszta strażniczo – więzienna, Zamek
 • Biała – Zamek Prószkowskich
 • Prudnik: Wieża Zamkowa zwana Wieżą Woka, Willa Hermanna Franklä
 • Albrechtice – Zamek Linhartovy
 • Slezské Rudoltice
 • Zamek Hostalkovy

PACZKÓW

Studnia w Paczkowie

Paczków to jedno z najstarszych miast w Polsce i jest często nazywany polskim Carcassonne. Dlaczego? Ze względu na mury obronne, które okalają jego centrum. To jedyne polskie miasteczko otoczone murem obronnym z XIV wieku, z zachowanymi w doskonałym stanie 19 basztami i trzema wieżami bramami: Wrocławska, Kłodzka i Ząbkowicka oraz Brama Nyska.

Paczków nas ogromnie zaskoczył ilością atrakcji jakie oferuje, ale też i niesłychaną otwartością na zwierzęta. Wyobraźcie sobie, że nie było żadnego problemu z wejściem z Navaho do muzeów. Brawo Paczków!

RYNEK w Paczkowie:

Rynek w Paczkowie

Rynek w Paczkowie to centralny plac miasta na którym znajduje się przepiękny Ratusz a dookoła otaczają go bogato zdobione kamienice.

W ramach projektu Paczków i Javornik. Dwa miasta, jedna historia”  zrealizowano: remont płyty Rynku, remont fontanny na płycie Rynku, stworzono makietę Paczkowa, zakupiono lunety na wieżę Ratuszową, powstał szlak rowerowy na trasie Paczków – Javornik. Podczas prac przy zmianie nawierzchni płyty Rynku w Paczkowie odkryto 400-letnią studnię z wodą wykonaną z kamienia łamanego. Studnia została odnowiona, podświetlona, przykryta szybą, stała się nową atrakcją Paczkowa.

MUZEUM GAZOWNICTWA

W dawnej gazowni w Paczkowie mieści się obecnie Muzeum Gazownictwa.

MUZEUM GAZOWNICTWA

Muzeum jest jednym z najlepiej wyposażonych tego typu obiektów w Europie. Po produkowanym tutaj gazie pozostała cała linia technologiczna. Ekspozycja składa się z ponad 3000 eksponatów, które prezentowane są w salach wystawowych i ekspozycjach plenerowych o łącznej powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych. Zbiornik gazowy, który mieścił 600 metrów sześciennych gazu dziś wraz z wewnętrzną antresolą jest miejscem ekspozycji starych gazomierzy. Najstarsze pochodzą nawet z 1877 roku. W magazynie węgla zobaczyć można stare egzemplarze kuchenek, unikatowych chłodziarek gazowych, magli, palarek kawy, promienników, kaloryferów gazowych oraz żelazek i narzędzi fryzjerskich. 

METAMUZEUM MOTORYZACJI

METAMUZEUM MOTORYZACJI

W malowniczo położonej odrestaurowanej tysiąc metrowej stodole z XVIII w. znajduje się Metamuzeum Motoryzacji-Interaktywne centrum techniki wraz z kolekcją zabytkowych aut stworzone przez Fundację Rodziny Biernackich. W muzeum dzięki różnego rodzaju przyrządom i doświadczeniom można zrozumieć jak działa samochód.

WINNICA HOPLE

WINNICA HOPLE

Na tym samym terenie co Metamuzeum motoryzacji znajduje się też winnica.Na terenie starego folwarku w siedemnastowiecznej oborze powstała  winiarnia otoczona  5 ha winnicą. Dwanaście szlachetnych odmian winorośli pokrywa optymalnie nachylony stok, z którego roztacza się piękna panorama Paczkowa i Gór Rychlebskich będąca częstym natchnieniem dla artystów. Hoduje się tu odmiany białe: Kerner, Kernling, Pinot Blanc, Pinot Gris, Siegerrebe, Chardonnay, Traminer, Riesling, Johaniter, Seyval Blanc oraz czerwone: Pinot Noir (cztery klony), Acolon, Cabernet Cortis, Regent i Rondo.  Poszczególnym odmianom win zostały nadane nazwy pochodzące od modeli samochodów, których większość można odnaleźć w kolekcji samochodów znajdującej się w położonym obok winnicy budynku Metamuzeum Motoryzacji.

DOM KATA

DOM KATA

Będąc w Paczkowie możemy przenieść się w czasie, do czasów “procesów czarownic.” To właśnie tu przy Domu Kata w Paczkowie rozpoczyna się “Szlak Czarownic”, który biegnie na pograniczu polsko- czeskim i pokazuje miejsca w których w XVII wieku smierć na stosie znalazło kilkaset kobiet uznanych za czarownice.

W Domu Kata znajduje się “Izba Kata”, będąca swoistym mini skansenem rekonstruującym izbę mieszkalną paczkowskiego oprawcy.

ZALEW W PACZKOWIE

Oprócz zabytków i muzeów, Paczków ma też piękne tereny rekreacyjne. ZALEW W PACZKOWIE

NYSA

PAKOSŁAWICE

Turystyczny Przystanek na Szlaku Jakubowym

W ramach projektu „Turystyczny Przystanek na Szlaku Jakubowym”, powstała ścieżka edukacyjna “Szlakiem św. Jakuba na polsko-czeskim pograniczu”, która prezentuje możliwości wędrowania po Śląsko-Morawskich (polsko- czeskich) drogach św. Jakuba.

BAZYLIKA ŚW. JAKUBA I ŚW. AGNIESZKI

BAZYLIKA ŚW. JAKUBA I ŚW. AGNIESZKI

Legenda

Według legendy spisanej przez Mikołaja Titzmanna, proboszcza parafii św. Jakuba z końca XVI wieku, tu, gdzie dziś stoi kościół, wcześniej znajdowało się miejsce kultu pogańskiego. Około roku 1000 pewien pobożny i bogaty mieszkaniec ówczesnej osady nyskiej Jakub wraz ze swą małżonką Agnieszką zbudowali tu średnich rozmiarów kościół drewniany. Później świątyni tej nadano wezwanie od patronów fundatorów.

Ciekawostka: Bazylika posiada jeden z najbardziej spadzistych dachów w Europie , o pow. 4 tys. metrów. 

SZLAK CZAROWNIC

Trasa liczy 233 km i  przebiega przez miejsca związane z historią procesów czarownic, rozpoczyna się w Paczkowie i wiedzie przez Otmuchów i Nysę do Głuchołaz gdzie łączy się z czeskim odcinkiem prowadzącym aż do Mohelnic. Ważnym punktem na trasie jest Nysa gdzie w ramach projektu powstały stałe ekspozycje poświęcone tematyce procesów czarownic. Podobno to właśnie w Nysie powstał pierwszy piec do palenia zwłok.

Nysa

PRUDNIK I OKOLICE

MUZEUM ZIEMI PRUDNICKIEJ

MUZEUM ZIEMI PRUDNICKIEJ

W skład Muzeum Ziemi Prudnickiej wchodzi:

 • Arsenał (siedziba główna), ul. Bolesław Chrobrego 5
 • Centrum Tradycji Tkackich, ul. Królowej Jadwigi 23
 • Wieża Woka, pl. Zamkowy

Arsenał  tak nazywa się główna siedziba główna siedziba Muzeum Ziemi Prudnickiej mieści się w budynku przylegającym do XV – wiecznych murów miejskich i dwóch baszt, gdzie w średniowieczu składano broń. W późniejszym okresie te zabytkowe obiekty pełniły rolę więzienia miejskiego. W XIX w. większą basztę przekształcono w wieżę ciśnień zasilającą miejskie wodociągi, a w okresie międzywojennym zabudowania dzisiejszego muzeum służyły jako schronisko młodzieżowe. Dzięki staraniom Józefa Wierzyńskiego i ofiarności prudnickiej społeczności w 1959 r. uroczyście otwarto muzeum funkcjonujące do dziś.

Wieża Woka – pozostałość po XIII wiecznym zamku jest najstarszym zabytkiem Prudnika i jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Decyzję o budowie twierdzy podjął w 1255 r. Wok z Rosenberga, przez co zabytek nosi dziś nazwę nawiązującą do swojego założyciela. W przeszłości ta cylindryczna budowla w czasie zagrożenia zamku pełniła funkcję miejsca ostatecznej obronny, a grube ściany i wejście do wnętrza wieży na wysokości 12,5 m czyniły z niej miejsce nie do zdobycia. W 1806 pożar strawił zamek oszczędzając jedynie kamienną wieżę obronną, która w krótkim czasie stała się jedynym widocznym śladem po warownej budowli.

Wieża Woka

Centrum Tradycji Tkackich – Miasto tkaczy i szewców” – tak nazywano Prudnik przed wiekami w nawiązaniu do najważniejszych zawodów, które były domeną ówczesnych mieszkańców. Największy rozkwit przemysłu tkackiego nastąpił w XIX i XX wieku, głównie za sprawą rodziny Fränklów i Pinkusów – właścicieli jednej z największych fabryk tekstylnych w Europie. Zakłady tej wpływowej i hojnej rodziny w czasach świetności zatrudniały kilka tysięcy pracowników, a fabrykanci słynęli nie tylko ze swego bogactwa ale również zapisali się w historii jako filantropi, mecenasi kultury i bibliofile. Po wojnie i zmianie granic przedsiębiorstwo przekształcono w Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Frotex”, które również mocno wpływało na życie, wtedy już nowych mieszkańców miasta. W 2011 r. fabryka została zamknięta.

BIURO EUROREGIONU PRADZIAD

Biuro mieści się przy ul Klasztornej 4, a sam budynek  zdobi  mural wykonany na 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

WILLA HERMANNA FRANKLA

WILLA HERMANNA FRANKLA

Należy do najbardziej reprezentatywnych budowli Prudnika i jest to jedna z najkosztowniejszych XIX-wiecznych willi na terenie Polski. Została wybudowana w stylu klasycystycznym. Kiedyś była fabrykancką willą mieszkalną, później pełniła funkcję zakładowego „Domu Włókniarza”, a od 2011 roku jest siedzibą Prudnickiego Ośrodka Kultury.

Jako jeden z czterech zabytków Opolszczyzny w 2012 roku budynek został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie Zabytek Zadbany, którego organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

WIEŻA BRAMY DOLNEJ

WIEŻA BRAMY DOLNEJ

Wieża została wybudowana w 1481 roku w stylu gotyckim. Wchodziła w skład murów miejskich, które zostały wybudowane dookoła Prudnika w XIV wieku. Wnętrze wieży jest dostępne dla zwiedzających.

STUDNIA MIŁOŚCI

STUDNIA MIŁOŚCI

Tuż obok wieży Bramy Dolnej znajduje się “Studnia Miłości”. Źródła miejskie mówią , że w trakcie  przebudowy ulicy, natrafiono na starą studnię z przełomu XVII i XVIII wieku.  Ze studnią związana jest legenda, którą można przeczytać na tablicy umieszczonej na kamienicy naprzeciwko studni. 

PARK MIEJSKI W PRUDNIKU

PARK MIEJSKI W PRUDNIKU

Ideą założenia prudnickiego parku było połączenie miasta z okolicznymi lasami. Zadbano, aby poszczególne alejki parkowe kończyły się ciekawie, np. panoramą Gór Opawskich z ich najwyższym szczytem Kopą Biskupią (889 m. n.p.m.). Z czasem park zyskiwał cenne elementy architektury, między innymi zdobioną altanę. która kiedyś pełniła funkcję pawilonu muzycznego, czy pomnik Diany. Dziś jest on miejscem rekreacji. Znajdują się tu korty tenisowe, boiska oraz plac zabaw dla dzieci. Odbywają się tutaj imprezy i turnieje sportowe. Od kilku lat organizowany jest także rodzinny piknik sportowy. 

NIEMODLIN

ZAMEK KSIĄŻĘCY

Ponad 700 letni Zamek w Niemodlinie jest jednym z najbardziej wartościowych historycznie, największych i najpotężniejszych Zamków w Polsce. 

Od 2015 r. zamek jest w rękach polskich właścicieli z Łodzi, którzy odkupili go od Włochów, otworzyli dla zwiedzających i przywracają mu dawną świetność. Trwają prace konserwatorskie i budowlane. Zamek urzekł także Jana Jakuba Kolskiego, który w jego murach nakręcił swój film “Jasminum”.

Na terenie zabytkowe parku przy zamku można spotkać Daniele, które zamieszkały tam w kwietniu 2020 roku. 

Z ciekawostek: Zamek w Niemodlinie znalazł się na szczycie listy Top Zamki i Pałace w Polsce w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej. 

Na zamku i w okół niego cały czas trwają prace remontowe, a Gmina Niemodlin realizowała projekt “Transgraniczne dziedzictwo rodu Praschma”, w którym między innymi wyremontowano fragment muru i bastei przy Zamku w Niemodlinie.

MUZEUM WSI OPOLSKIEJ

BIERKOWICE KOŁO OPOLA

MUZEUM WSI OPOLSKIEJ

Jeden z piękniejszych skansenów w jakim byłam to właśnie ten w Bierkowicach koło Opola. Bierkowicki skansen to historia opolskiej wsi z okresu XVIII-XX wieku. Na ogromnym, zadrzewionym i zielonym terenie można zobaczyć kompletnie zrekonstruowane zagrody z drewnianymi, urządzonymi zgodnie z kanonami sprzed wieków chatami, do których każdy może wejść. Poza domami znajdują się tu zabytkowe, drewniane budynki użyteczności publicznej: kościół, kapliczki, wiejska szkoła, karczma,  kuźnie i dwa piękne wiatraki, spichlerze, młyn wodny. W Muzeum Wsi Opolskiej organizowane są wystawy, pikniki, konkursy fotograficzne, święto plonów, targi miodów oraz kino letnie.

MUZEUM WSI OPOLSKIEJ
Będąc w województwie opolskim warto wyskoczyć do Czech. Tuż przy samej granicy znajdują się niesamowite, urokliwe miejsca. 

MĚSTO ALBRECHTICE

ZAMEK LINHARTOVY 

ZAMEK LINHARTOVY

Zamek Linhartovy znajduje się w pobliżu granicy z Polską. Od roku 2005 wraz z przylegającym parkiem jest otwarty dla szerokiej publiczności. W zamku znajduje się sala wystawowa, gdzie regularnie odbywają się wernisaże. Na zamku regularnie odbywa się szereg imprez kulturalnych i wystaw dla dzieci.  Podczas „LINHARTOWSKIEGO MIĘDZYNARODOWEGO LATA KULTURALNEGO” (LINHARTOVSKÉ MEZINÁRODNÍ KULTURNÍ LÉTO) na zamku odbywają się różne imprezy. Ten piękny zabytek kultury jest idealnym miejscem na wycieczki dla rodzin z dziećmi. W ramach projektu “Śląsk bez granic trwają prace remontowe zamku, budowa parkingu oraz infrastruktury turystycznej wokół zamku.

WIEŻA WIDOKOWA GRANICZNY SZCZYT 

WIEŻA WIDOKOWA GRANICZNY SZCZYT 

Wieża widokowa o unikalnej konstrukcji żelaznej, składającej się z dwóch platform widokowych połączonych metalową kładką, została otwarta jesienią 2011 roku. Znajduje się kilka metrów od granicy polsko-czeskiej w pobliżu miejscowości Město Albrechtice. Platforma widokowa znajduje się na wysokości 25 metrów, a żeby się na nią dostać, trzeba wspiąć się po 149 schodach. Z wieży widokowej roztacza się piękny widok na okolicę – w kierunku Krnova, Třemešnej oraz, oczywiście, Polski. Wstęp jest bezpłatny, wieża widokowa nie posiada obsługi i jest otwarta przez cały rok. Wstęp na wieżę jest zakazany w godzinach nocnych, podczas ograniczonej widoczności (przy zmierzchu i mgle), przy wystąpieniu oblodzenia, śniegu, silnego wiatru, deszczu lub burzy. 

Wieża została wybudowana przez Mesto Albrechtice w ramach projektu “Śląsk bez granic - wieże i punkty widokowe”

JAVORNIK 

JAVORNIK

Javorník to niewielka miejscowość w północnych Czechach, położona u podnóża Gór Złotych w bezpośrednim sąsiedztwie polskiej granicy.  Z Paczkowa prowadzi tu szlak rowerowy na trasie Paczków -Javornik , na którym wybudowano wiaty rekreacyjne wraz z plecami chlebowymi, wędzarnią i grilem kamiennym. Rowery można pożyczyć od Gminy Paczków. W Javorniku w budynku dawnego sądu powstało muzeum ziemi paczkowsko- javornickiej. Tu z kolei możemy wypozyczyć rowery elektryczne. Rowery i szlak rowerowy są dostepne dzieki realizacji projektu “Paczków i Javornik. Dwa miasta, jedna historia”.

ZAMEK JANSKY VRCH

ZAMEK JANSKY VRCH

Jednym z jej najcenniejszych zabytków Javornika jest górujący nad miasteczkiem okazały zamek Jánský Vrch. Obecny barokowy kształt posiadłość uzyskała w czasie przebudowy w połowie XVIII wieku na polecenie biskupa Filipa Gottharda Schaffgotscha. Wtedy też zamek otoczony został malowniczymi ogrodami. Kolejne zmiany przeprowadzone zostały na przełomie XVIII i XIX wieku. Doszło wówczas do przebudowy dziedzińców (dolnego i zewnętrznego), przemieszczenia głównej bramy do południowo-zachodniej części rozszerzonego zewnętrznego dziedzińca. Z Zamku roztacza się przepiękny widok na całe miasteczko.

SLEZSKE RUDOLTICE

SLEZSKE RUDOLTICE

Pałac Slezské Rudoltice to barokowa budowla znajdująca się w miejscowości Slezské Rudoltice, po czeskiej stronie Śląska. Renesansowy wówczas pałac został wybudowany w połowie XVI w. na miejscu dawnej twierdzy za panowania rodu Supów z Fulštejna. W 1630 roku pałac stał się własnością Jerzego z Hodic. Największy rozkwit tego miejsca miał miejsce za panowania syna Jerzego – Alberta z Hodic. Właściciel posiadłości uwielbiał luksus. Pierwotnie renesansowy pałac został przebudowany w stylu barokowym, a całe wyposażenie pałacu i okalającego go parku zostało luksusowo wyposażone. Slezské Rudoltice stały się za jego panowania centrum kulturalnym Śląska i były znane w całej Europie. Pałac nazywany jest Wersalem Śląska.

SLEZSKE RUDOLTICE