ŁÓDŹ

Łódź jest jedną z największych aglomeracji Polski położoną w samym sercu naszego kraju.

Mówi się, że jest to najbardziej niedoceniane polskie miasto. Muszę Wam powiedzieć, że coś w tym jest bo kiedy zadaliśmy pytanie na instagramie “co warto zobaczyć w Łodzi?”, kilkanaście odpowiedzi brzmiało “NIC”. 

Kompletnie się z tym nie zgadzam. Łódź mnie pozytywnie zaskoczyła, faktem jest to, że jest miastem kontrastów: z jednej strony piękne domy, kamienice, place, parki, a z drugiej rozpadające się budynki, ale to tworzy jej niezwykły klimat. Co więcej powstały liczne programy odbudowy zniszczonych miejsc. Rewitalizacja objęła wiele obszarów z centrum i okolic. Jest to miasto, które dynamicznie się zmienia, pozostawiając w tyle dawne skojarzenia, z miasta przemysłu włókienniczego staje się miejscem, które chce się zobaczyć i odkryć na nowo.

GDZIE NOCOWALIŚMY W ŁODZI?

PURO Hotel Łódź Centrum

Nasz pierwszy dzień i noc spędziliśmy w hotelu PURO, który znajduje się w samym centrum, naprzeciwko Pałacu Poznańskiego. Już z samego wejścia zachwycił mnie nowoczesny design tego miejsca. Puro jest hotelem kolorowym, pełnym wzorów i dzieł sztuki. Hotel ma fantastyczny bar z tarasem na dachu, własne kino i niesamowite ogromne okna w pokojach z widokiem na Pałac. Pokoje zaprojektowane w nowoczesnym minimalistycznym stylu z fantastyczną łazienką. Do tego wiele technologicznych rozwiązań, które są wisienką na torcie.

W PURO hotel można nocować z psem.

HOTEL STARE KINO

Stare Kino to miejsce niezwykłe, z duszą i klimatem, które nawiązuje do filmowej historii Łodzi. Idealne miejsce nie tylko dla miłośników kina. Hotel znajduje się na Piotrkowskiej 120. W miejscu gdzie bracia Władysław i Antoni Krzemińscy otworzyli pierwsze kino w Polsce.

W obiekcie jest 50 filmowych apartamentów z aneksami kuchennymi, podzielonych na filmy polskie i zagraniczne. Każdy z pokoi to inna, wciągająca historia. Wystrój apartamentów nawiązuje do tytułu i tematyki filmu. Jeśli chodzi o kino polskie to pokoje: “Kingsajz“, “Ucieczka z kina “Wolność“” czy “Aleja Gówniarzy” są niesamowite. Na Oscara zasługują urządzone w hollywoodzkim stylu klasyki kina światowego. Możecie poczuć się jak w Śniadaniu u Tiffany’ego, zamieszkać z Ojcem Chrzestnym , spędzić noc w Casablance. W hotelu są 2 sale konferencyjne, kino, restauracja i galeria plakatu filmowego. 

Stare Kino jako jedno z kilku wyjątkowych filmowych miejsc w Łodzi zostało wyróżnione na Szlaku Filmowym Województwa Łódzkiego

Codziennie o godz. 20:00 w sali kinowej wyświetlane są kultowe tytuły. Jeśli wolicie kameralny seans w pokoju, możecie wybrać film w recepcyjnej biblioteczce.
Można nocować z psem.

Hotel Nobo Łódź

Naszą ostatnią noc urlopu w kraju spędziliśmy w pięknym butikowym hotelu. Wystrój hotelu jest niezwykle nowoczesny, a pokoje urządzone są w stylu Pop- Art. Wnętrza swym odważnym stylem i żywymi kolorami nawiązują do miasta Łodzi. Zdecydowanie jest to miejsce z duszą. W Hotelu znajduje się restauracja Sote, która łączy kuchnię staropolską, międzynarodową i molekularną.
Można nocować z psem.

CO ZOBACZYLIŚMY W ŁODZI

PAŁAC IZRAELA POZNAŃSKIEGO

Pałac Izraela Poznańskiego jest nazywany „łódzkim Luwrem” ponieważ to wyraz zamożności przemysłowca, jest obiektem pełnym eklektycznego architektonicznego przepychu i zarazem jednym z najbardziej reprezentacyjnych i efektownych  zabytków Łodzi. W budynku ma swoją siedzibę Muzeum Miasta Łodzi, obecnie niedostępne dla zwiedzających. 

Znana jest anegdota na temat pałacu Poznańskiego. Jeden z architektów odpowiedzialnych za projekt pałacu spytał Poznańskiego, w jakim stylu ma być zbudowany pałac. Bajecznie bogaty Poznański miał mu na to odpowiedzieć: „Jak to w jakim? Mnie stać na wszystkie!”

MANUFAKTURA

Nie da się ukryć, że Manufaktura to wizytówka Łodzi  jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc  w mieście. Obiekt pełni obecnie funkcje centrum rozrywki, kultury i sztuki.  Można tu znaleźć szereg atrakcji: centrum handlowe, hotel, centrum konferencyjne, restauracje, muzea, kręgielnie, kino, dyskotekę.

Manufakturę wybudowano na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego i tworzy ją trzynaście odrestaurowanych postindustrialnych budynków, które bezbłędnie oddają charakter i klimat Łodzi.

Na teren Manufaktury można wejść z psem.

PASAŻ RÓŻY

Spacerując ulicą Piotrkowską, warto wejść w bramę kamienicy numer 3. Ukryte jest tam niesamowite, pokryte kawałkami luster podwórko, znane jako Pasaż Róży. Pasaż ten to niesłychane dzieło sztuki, za którym kryje się niezwykle wzruszająca historia. 

Autorką projektu jest Joanna Rajkowska, a wygląd pasażu to odniesienie do osobistej historii choroby jej córki – Róży. Dziewczynka była niewidoma, jednak cała historia zakończyła się dobrze i dziecko odzyskało wzrok. Miejsce ma wydźwięk wielowymiarowy jest zarówno odzwierciedleniem emocji autorki, jak i obrazuje interpretacje choroby- obraz widziany w lustrzanej mozaice zależy od miejsca, w którym się stoi. Przed wejściem w bramę, za którą znajduje się Pasaż Róży, znajduje się tabliczka informująca o zakazie wprowadzania psów.

ULICA PIOTRKOWSKA

Myślisz Łódź, a przed oczami masz jedną z najdłuższych handlowych ulic Europy- ulicę Piotrkowską, która ciągnie się przez ponad 4 kilometry. W kamienicach i budynkach przy Piotrkowskiej mieszczą się sklepy, restauracje, kawiarnie, ogródki, puby i kluby muzyczne. Ulica słynie z pięknie zdobionych kamienic i urokliwych podwórek, a fasady budynków przy Piotrkowskiej aż uginają się od ciekawych eklektycznych detali architektonicznych.

OFF PIOTRKOWSKA

W dawnej fabryce Franciszka Ramischa znajduje się serce współczesnego miasta. Miejsce to zdobyło pierwsze miejsce w plebiscycie „7 nowych cudów Polski” organizowanym przez National Geographic Traveler, w kategorii: Nagroda dla przestrzeni “niebanalnych, magicznych, nowo powstałych, takich, w które tchnięto drugie życie”. 

Zachowanie historycznej tożsamości miejsca było celem pomysłodawcy projektu  i ten cel został jak najbardziej osiągnięty.  W Off Piotrkowska znajdują się biura, sklepy, kawiarnie, restauracje, kawiarnia, klub nocny, sala kinowa, pracownia ceramiki i wiele innych nowoczesnych miejsc. Jest to przestrzeń, w której każdy znajdzie coś dla siebie, od na wskroś hipsterskiego charakteru do miejsca z ofertą dla całych rodzin i osób starszych. To kreatywny ekosystem, w którym znalazło się miejsce na to, co dla Łodzi ważne – historyczne dziedzictwo, nowe technologie i startupy oraz modę.

Na teren OFF Piotrkowska można wejść z psem.

KSIĘŻY MŁYN

 

To nazwa osiedla, ogromnej przędzalni i domów robotniczych wraz z krótką uliczką między nimi, położonego po zachodniej stronie ulicy Przędzalnianej, między ulicą Tymienieckiego a Fabryczną i parkiem Źródliska I. W szerszym znaczeniu obejmuje cały zespół urbanistyczny, który kształtował się do lat 20. XX wieku, a w 1971 roku został uznany za zabytek architektury przemysłowej. Księży Młyn jest zespołem fabryczno- mieszkalnym zbudowanym przez najbogatszego przemysłowca łódzkiego w XIX wieku- Karola Scheiblera.

Kompleks stanowił samowystarczalne miasto w mieście, na jego terenie była przędzalnia, magazyny, osiedla mieszkaniowe, szkoła, szpitale, gazownia, klub fabryczny, sklepy, wille i rezydencje właścicieli, ogrody i parki bocznica kolejowa. Wszystko rozmieszczone wzdłuż prostych brukowanych uliczek.

Dziś Księży Młyn jest miejscem, gdzie chętnie przyjeżdżają turyści, artyści i fotografowie. W przestrzeniach pofabrycznych organizowane są wydarzenia kulturalne, festiwale, pokazy mody, a dawne wille i pałace są dziś siedzibą  muzeów. 

Można wejść z psem.

STAJNIA JEDNOROŻCÓW

Powiem Wam szczerze, że jak pierwszy raz przeczytałam w Waszych poleceniach, że koniecznie musimy zobaczyć “Stajnię Jednorożców”, w życiu nie pomyślałam, że to będzie wiata tramwajowa.

31 października 2015 roku w Centrum Łodzi na zbiegu ulic Piotrkowskiej i Mickiewicza powstał zupełnie nowy dworzec tramwajowy, miejsce niezwykle instagramowe, które zostało ochrzczone przez mieszkańców Łodzi, jako “Stajnia Jednorożców”. Konstrukcję zaprojektował Jan Gałecki, który w swoich założeniach nawiązuje do secesyjnej Łodzi.

7 czerwca 2019 roku, obok dworca odsłonięto pomnik jednorożca, który zaprojektował japoński artysta – Tomohiro Inaby. Rzeźba wygląda tak, jakby się ulatniała w powietrzu.

ŁÓDZKIE PARKI

Zanim ruszyliśmy na akcję “Urlop w kraju” przez myśl mi nie przeszło, że w Łodzi może być tak wiele parków. Łódź kojarzyła mi się bardziej z budynkami, fabrykami, a nie z terenami zielonymi. Okazuje się, że parki miejskie stanowią bardzo istotny element przyrodniczego systemu Łodzi, są też podstawowym miejscem codziennego wypoczynku łodzian. Oferta parków jest bogata: dobrze wyposażone place zabaw dla dzieci i młodzieży, siłownie, place i aleje, boiska sportowe, ścieżki rowerowe, stoliki szachowe, wszystko to sprawia, że parki są miejscami idealnymi na spacer, jogging, jazdę na rolkach czy rowerze i wielu innych aktywności.Łódzkie park są też miejscami wydarzeń kulturalnych takich jak: koncerty, festyny, imprezy plenerowe. 

Parki w Łodzi:

Polesie: Park im. ks. J. Poniatowskiego, Park im. J. Piłsudskiego,Park im. ks. bp. M. Klepacza, Błonia Łódzkie

 

Górna: Park im. Wł. Reymonta, Park im. Legionów, Park im. T. Rejtana

Park im. J. Słowackiego, Park im. J. Dąbrowskiego, Park Sielanka, Park przy ul. Leczniczej, Park na Młynku, Stawy Jana, Stawy Stefańskiego / Park im. 1 Maja

Widzew: Park Źródliska I, Park Źródliska II, Park Podolski, Park Widzewski, Park “Źródła Olechówki”, Park im. Gen. M. Zaruskiego, Park 3-go Maja, Park im. J. Kilińskiego, Park im. Roberta Baden-Powella, Park nad Jasieniem,Park Widzewska Górka

Śródmieście: Park im. H. Sienkiewicza, Park im. J. Matejki, Park im. St. Staszica,Park im. St. Moniuszki

Bałuty: Park Staromiejski, Park Helenów, Park Ocalałych, Park im. Szarych Szeregów, Park im. A. Mickiewicza (Park Julianowski), Park nad Sokołówką,Park im. A. Struga, Park im. St. Żeromskiego

LONDYŃSKA KAMIENICA NA TUWIMA

Bez wątpienia jeden z oryginalniejszych budynków w Łodzi. Patrząc na ten budynek spokojnie można się przenieść w klimat londyńskich kamienic. 

Kamienica ta znajduje się przy ulicy Tuwima 31 i jeszcze parę lat temu popadała w ruinę. Została odkupiona, wyremontowana i teraz znajduje się tu pracownia artystyczna.

OGRÓD BOTANICZNY W ŁODZI

Ogród Botaniczny w Łodzi jest jednym z największych ogrodów w Polsce – jego całkowita powierzchnia wynosi 67 ha. Składa się z następujących działów: Ogród Japoński, Dział Systematyki Roślin, Alpinarium, Skansen roślinny, Dział kolekcji roślin ozdobnych, Zieleń parkowa, Dział flory polskiej, Dział roślin leczniczych i przemysłowych, Arboretum. 

Według mnie ogród botaniczny najlepiej odwiedzać pod koniec kwietnia, dlatego, że słynie on z kwitnących dywanów tulipanów. W tegorocznej kolekcji zakwitło ponad 65 tysięcy tulipanów w 40 odmianach.

Do Ogrodu Botanicznego nie wejdziecie z psem.

MAŁY ZAMEK W ŚRODKU OSIEDLA

Spacerując po łódzkim osiedlu Polesie, można się nieźle zdziwić, między blokami, wśród zieleni możemy dostrzec miniaturę średniowiecznego zamku. Wyobraźcie sobie mój zachwyt kiedy zobaczyłam to cudo.

Przed blokiem przy ul. Krzemienieckiej 18A stoi okazały zamek warowny, wykonany z drobnych kamieni, z murami obronnymi, mostami, fosą, kołem napędzającym wodę, domkami i fontanną. Zamek ma 51 lat i został zaprojektowany oraz wybudowany przez, nieżyjącego już, lokatora.

PAŁAC KAROLA I EMILA STEINERTÓW

Ponad stuletni Pałac braci Steinertów jest jednym z najcenniejszych zabytków w Łodzi. Pałac znajduje się przy Piotrkowskiej 272 a i b i jest jednym z piękniejszych pałaców w Łodzi. W odrestaurowanym budynku ma się mieścić restauracja, przestrzenie biurowo- konferencyjne i hotel.

BIAŁA FABRYKA

Podobno kiedyś najbardziej popularny spot na pocztówki z Łodzi, to właśnie ten z widokiem na Białą Fabrykę.

Biała Fabryka jest jednym z ważniejszych symboli dawnej Łodzi i jej włókienniczej historii. Tutaj powstała pierwsza w Łodzi zmechanizowana przędzalnia i tkalnia bawełny, oraz została uruchomiona pierwsza w mieście maszyna parowa, a razem z nią stanął pierwszy komin fabryczny. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu jasnemu tynkowi, który wyróżniał ją wśród innych nieotynkowanych budynków fabrycznych.

Obecnie znajduje się tu Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Na tyłach muzeum znajduje się Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, na jego terenie znajduje się osiem historycznych obiektów, typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i na początku XX wieku. Niestety obecnie jest tam remont i nie można wejść na teren Skansenu.

Do Białej Fabryki i do Skansenu nie wejdziecie z psem.

MONOPOLIS

To nowoczesne centrum rozrywkowo- kulturalno-biurowe, które powstało na terenie dawnej fabryki alkoholu. Jest to świeża inwestycja, oddana w połowie 2020 roku. Na terenie kompleksu znajdują się przestrzenie biurowe, restauracje, kawiarnia, scena Monopolis, czyli przestrzeń przystosowana do wydarzeń muzycznych, modowych, kulturalnych, biznesowych, muzeum, art galeria. 

Monopolis  został nominowany do prestiżowej nagrody MIPIM Awards 2020.

EC1

W budynku dawnej Elektrowni Łódzkiej obecnie działa instytucja kultury prowadzona przez miasto Łódź. Kompleks pełni funkcje kulturalne, artystyczne i edukacyjne. W kompleksie dawnej EC1 znajdują się Centrum Nauki i Techniki, Planetarium EC1, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz Łódź Film Commission. 

EC1 to jeden z ważniejszych obiektów architektonicznych w centrum Łodzi.

DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA

Bez wątpienia jeden z najnowocześniejszych dworców w Europie. Do jego budowy zużyto 750 tys. metrów sześciennych betonu to prawie trzykrotnie więcej niż było potrzebne do wykonania Stadionu Narodowego w Warszawie. Od początku przez plac budowy przewinęło się około 10 tys. robotników, a przy jego projektowaniu pracowało 300 konstruktorów, którzy wykonali około pięć tysięcy różnych projektów.

Dworzec Łódź Fabryczna ma perony ukryte pod ziemią. Dzięki temu na powierzchni mogła powstać efektowna, jasna, duża przestrzeń, w której znajdują się elewacje dawnych kamienic, które przykrywa nowoczesny szklany dach.

GDZIE JEDLIŚMY

MONTAG

To kawiarnia połączona z piekarnią. Pyszna kawa i jeszcze pyszniejsza drożdżówka z serem, tak całkiem serio, to lepszej nie jadłam.

OTWARTE DRZWI

Klimat słonecznej Italii, w sercu Łodzi. Powiem Wam, że mogłabym jeść tam codziennie. Zjedliśmy tam pyszny makaron, pizzę, napiliśmy się cudownej lemoniady. Zdecydowanie chciałabym tam wrócić.

ATO RAMEN

Miejsce dla wszystkich miłośników dań typu ramen.

BAWEŁNA

Restauracja znajduje się na rynku Manufaktury, serwuje dania kuchni europejskiej.

CO JESZCZE CHCIELIŚMY ZOBACZYĆ

PALMIARNIA

Jedna z najnowocześniejszych w Europie palmiarni i jeden z najciekawszych budynków w Łodzi. Otaczający ją Park Źródliska jest najstarszym parkiem miejskim w Łodzi.  Jest to miejsce, które zdecydowanie chcę odwiedzić podczas kolejnej wizyty w Łodzi.
Do Palmiarni nie można wejść z psem.

PAŁAC HERBSTA

To miejsce, którego najbardziej mi żal, że nie udało się odwiedzić. W tym czasie, kiedy byliśmy W Łodzi, odbywał się tam remont ogrodów. Pałac znajduje się niedaleko kompleksu Księży Młyn i obecnie w jego murach mieści się muzeum. Na terenie obiektu dla odwiedzających dostępny jest pałac, Galeria Sztuki Dawnej oraz ogród z altaną.  Na teren Pałacu nie można wejść z psem.

kliknij tu #urlopwkraju

#Urlopwkraju. Jest to kampania społeczna, która ma na celu pokazanie najpiękniejszych miejsc w Polsce i wsparcie branży turystycznej w naszym kraju. Do akcji zostało zaproszonych 16 blogerów, którzy 6 czerwca ruszyli w dwutygodniową podróż– każdy po innym, wylosowanym województwie, a ich zadaniem jest pokazanie jak niesamowity jest nasz kraj. Nasze województwo to województwo łódzkie.

Poznajcie wszystkich twórców zaangażowanych w akcji:

Więcej o akcji : Urlop w kraju

Pamiętajcie, żeby używać #ulopwkraju żeby pokazać i podzielić się pięknymi miejscami w Polsce. Jest nam bardzo miło, że zostaliśmy zaproszeni do tego projektu i możemy wspólnie tworzyć mapę fajnych miejsc.  W ramach akcji #urlopwkraju u nas na blogu powstanie seria postów z miejsc, które odwiedziliśmy podczas naszej podróży.