URLOP W KRAJU – DRUGA EDYCJA – TYDZIEŃ W WARMIŃSKO – MAZURSKIM

CO ZOBACZYĆ? GDZIE NOCOWAĆ? GDZIE JEŚĆ?

W tym roku w ramach akcji Urlop w kraju ruszyliśmy na naszą tygodniową wycieczkę po województwie warmińsko- mazurskim. Nasz trip podzieliliśmy na dwa etapy.

Nasz trip podzieliliśmy na dwa etapy. W pierwszym zwiedzaliśmy województwo podróżując kamperem, za który serdecznie dziękujemy wypożyczalni: Wynajem Kamperów Sunday Travel. Zdecydowanie to profesjonaliści, którzy dbają o najdrobniejsze szczegóły. Ich kampery to luksusowe apartamenty na kołach które pozwalają poczuć prawdziwą, niczym nieograniczoną wolność. Brak limitu kilometrów, możliwość podróży zagranicznej, żadnych wymogów względem wieku kierowcy. Do wynajęcia kampera potrzebujecie jedynie prawa jazdy kategorii B oraz marzeń o nieograniczonej podróży.  Podróżując w ten sposób mogliśmy pokazać Wam, jak wygląda życie kempingowe i miejsca, w których się zatrzymaliśmy.  Chcieliśmy też postawić w tej części wyprawy na chill i relaks, no bo czy nie na tym właśnie polega urlop?! 

W drugim etapie podróży przesiedliśmy się z kampera do niesamowitego auta- Jeep Cherokee, którym mogliśmy podróżować dzięki firmie Moto Leader USA, która zajmuje się importowaniem samochodów, motocykli, łodzi, a nawet samolotów z USA, Kanady czy Emiratów Arabskich.

Była to niesamowita przygoda, tym bardziej, że odkrywaliśmy to województwo razem z Wami. Jak się okazuje tydzień to zdecydowanie za mało, czujemy ogromny niedosyt i mamy ochotę na więcej. Przed Wami miejsca, do których dotarliśmy, które zobaczyliśmy i które Wam gorąco polecamy. 

GIŻYCKO

Nie da się ukryć, że Giżycko należy do jednych z najpopularniejszych miejsc na Mazurach. Położone jest pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Oprócz tego, że jest nazywane stolicą żeglarstwa, to też jest jednym z głównych portów na szlaku wielkich jezior mazurskich. Szczególnie polecamy Wam wieczorny spacer, jest bajecznie.

Co zobaczyć będąc w Giżycku:

Zamek Krzyżacki

Średniowieczny zamek, wzniesiony nad brzegiem kanału giżyckiego przez Zakon Krzyżacki. Zamek został nazwany Lotzen i dotrwał do współczesnych czasów. Obecnie znajduje się tu czterogwiazdkowy hotel i spa – St. Bruno. 

Most Obrotowy

Most obrotowy na Kanale Łuczańskim – zbudowany w połowie XIX w. Most znajduje się nad Kanałem Łuczańskim w Giżycku i jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych. Został zbudowany w 1898 r. w celu zapewnienia dojazdu z Giżycka do Twierdzy Boyen. Ma ponad 20 metrów długości i 8 szerokości i jest otwierany 12 razy dziennie: 6 razy dla ruchu wodnego i 6 razy dla ruchu kołowego. Ponieważ waży 100 ton trudno uwierzyć, że most obraca się tylko przy udziale jednego człowieka i trwa zaledwie 5 minut. Dodatkową atrakcję jest możliwość uzyskania u operatora przeprawy odcisku pamiątkowej pieczęci, który stanowi potwierdzenie obecności na moście obrotowym w Giżycku. 

W określonych godzinach, zgodnie z harmonogramem, most otwarty jest dla żeglarzy lub dla pieszych i samochodów, odbywa się to od kwietnia do końca października. Później przeprawa jest zamknięta. Przez cały rok z Niegocina na Kisajno, czy odwrotnie, przepłynąć można kanałem zachodnim Wyspy Giżyckiej, czyli kanałem Niegocińskim.

Wieża ciśnień

Wieża ciśnień, zwana też wodną, zbudowana została w 1900 r. w stylu neogotyckim, z czerwonej cegły. Wieża ma 25 m wysokości i na samą górę, gdzie znajduje się taras widokowy prowadzi 129 schodów. Na szczęście jest też winda, która znacznie ułatwia dostanie się na szczyt. W wieży znajduje się też kawiarnia, w której polecam spróbować pysznego sernika. Oczywiście kawa i ciastko z widokami na jeziora Niegocin i Kisajno smakuje wybornie.

Na wieżę można wejść z psem.

EkoMarina

Największy na Mazurach, nowoczesny port pasażerski i jachtowy.

Piekarnia Regielskiego

Mała kamieniczka przy ul. Warszawskiej 17 z poł. XIX w. to  jeden z najstarszych budynków murowanych w Giżycku.

Twierdza Boyen

Twierdza Boyen w Giżycku powstała w latach 1843-1855 jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno.

W roku 1846 postano­wiono uhonorować jednego ze zwolenników i inicjatorów budowy tego obiektu, gene­rała von Boyen, nazywając twierdzę na jego cześć. Obecnie na terenie twierdzy odbywają się liczne imprezy kulturalne, zajęcia edukacyjne, gry terenowe, oraz różnego rodzaju warsztaty.

Można wejść z psem

Giżycko z perspektywy jeziora

Zdecydowanie niezwykłą atrakcją jest zobaczenie Giżycka od strony wody. My wybraliśmy się na rejs łodzią motorową i polecam każdemu taką przygodę. 

Camping Zamek

Ponieważ pierwszą cześć podróży odbywaliśmy kamperem, na nocleg zatrzymaliśmy się na Campingu Zamek, który jak sama nazwa wskazuje znajduje się tuż przy jednej z głównych atrakcji Giżycka czyli przy zamku. 

Postój dobowy za dwie osoby z podłączeniem do prądu, prysznicem i toaletą to kwota 99 zł plus 10 zł za psa.

Restauracja Podkładka

Ze względu na to, że podróżowaliśmy kamperem, większość posiłków przygotowywaliśmy we własnym zakresie. Miejsce, które zdecydowanie zasługuje na polecenie to restauracja Podkładka. Musicie jednak przygotować się, że przychodzi tu sporo ludzi, więc trzeba czekać w kolejce na stolik, chyba, że wcześniej zrobicie rezerwację.

Można wejść z psem

BOGACZEWO- SUN BILA

Spędziliśmy tu wspaniały czas, cisza, spokój, piękne zachody i magiczne wschody słońca. Camping i przystań znajduje się na Mazurach w Bogaczewie w lesie nad jeziorem Bocznym. Posiada 350 m linii brzegowej i dużo miejsca na rozbicie namiotu, zaparkowanie przyczepy kempingowej czy zacumowanie łodzi. My rozbiliśmy się przy samym brzegu jeziora. Na miejscu jest bar, bilard, piłkarzyki.  Cena za kampera, 2 osoby, psa, korzystanie z prądu, toaleta, wc to 100 zł/ doba.

Można wejść z psem

WIOSKA INDIAŃSKA W SPYTKOWIE

Każdy z nas bawił się w dzieciństwie w Indian, wszyscy znamy indiańską kulturę i historię z filmów i książek. Ale czy na pewno?

Po wizycie w Muzeum Indian może okazać się, że nasza wiedza to jedynie garść stereotypów, wymagających gruntownej weryfikacji.

Muzeum Indian w Spytkowie koło Giżycka to obiekt składający się z dwóch części:

  • Muzeum Indian Ameryki Północnej, gdzie w stuletnim kamiennym, mazurskim obiekcie prezentujemy swoją kolekcję oryginalnego indiańskiego rękodzieła, strojów, broni, przedmiotów obrzędowych, zabawek itd
  • Plenerowego modelu Indiańskiej Wioski, złożonej z kilku naturalnej wielkości tipi oraz konstrukcji obrzędowych (szałas pary, platforma pogrzebowa)

Wszystkie te elementy ożywają w barwnych opowieściach profesjonalnie przygotowanych, posiadających bogatą wiedzę przewodników. 

Wioska indiańska jest czynna codziennie w godz. 10.00 – 18.00, od początku maja do końca września.

Cennik (Muzeum Indian w Spytkowie):

  • Bilet normalny: 10 zł od osoby.
  • Bilet ulgowy (uczniowie, studenci): 7 zł od osoby.
  • Bilet rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci): 30 zł.
  • Dzieci do lat 3 gratis.

Można wejść z psem

PIRAMIDA W RAPIE

Jedno z bardziej niezwykłych i tajemniczych miejsc w północnej części Mazur to grobowiec pruskiej rodziny von Fahrenheid, popularnie zwany “Piramidą w Rapie“. Radiesteci wskazują, że miejsce wybrane na lokalizację mazurskiej piramidy nie zostało wybrane przypadkowo. Przede wszystkim, według ich badań, jest to miejsce o „pozytywnym promieniowaniu” z wnętrza ziemi. Jest to więc tzw. „miejscem mocy”.

Planując wycieczkę do tej budowli, warto przy okazji zwiedzić otaczającą ją piękną Krainę Węgorapy -pełen rzek, strumieni i kanałów obszar, który rozciąga się na północ od Wielkich Jezior Mazurskich.

MOSTY W STAŃCZYKACH

Jedne z najwyższych mostów w Polsce znajdują się w Stańczykach. Są to imponującej wielkości zabytki, pomniki techniki budowlanej. Zostały zaprojektowane nad rzeką Błędzianką, której dolina w Stańczykach dochodzi miejscami do głębokości 65 m. Przed laty Mosty Północy, zwane również Mostami Puszczy Rominckiej , stanowiły odcinek trasy kolejowej Gołdap – Żytkiejmy, zapewniając wyjątkowy taras widokowy dla podróżujących. Ponieważ swoją formą przypominają budowane w starożytności rzymskie akwedukty, toteż popularnie określa się je mianem Akweduktów Puszczy Rominckiej. Zostały zaprojektowane prawdopodobnie w 1905 roku przez włoskich architektów.

Wejście na mosty jest biletowane: dorośli 8 zł, dzieci- 5 zł, dzieci do lat 6 -bezpłatnie.

Będąc w okolicy warto wybrać się również na wieżę widokową skąd rozpościera się widok na jezioro oraz mosty.

Można wejść z psem

SZTYNORT

Jeśli lubicie szanty to koniecznie musicie odwiedzić Sztynort, który leży w centralnym miejscu szlaku wielkich jezior, między jeziorami Mamry i Dargin. 

W Sztynorcie znajduje się największa przystań żeglarska na Mazurach, tu też kilka razy w tygodniu organizowane są koncerty szantowe, a w portowej tawernie „Zęza” można liczyć na żeglarską muzykę – czy to z płyty, czy na żywo.

Jeżeli będziecie w Sztynorcie to koniecznie odwiedźcie portugalski food truck- Prato do Dia gdzie możecie spróbować portugalskich specjałów. Na rybkę najlepiej wybrać się do restauracji Córka Rybaka.

Będąc w Sztynorcie warto zobaczyć Pałac Lehndorffów.

MIKOŁAJKI

Mikołajki to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznych w Polsce. Ze względu na swoje niezwykle malownicze położenie Mikołajki nazywane są często „Polską Wenecją” czy “Perłą Mazur”.

Gdzie zjeść będąc w Mikołajkach:

Na włoskie jedzenie- Bella Italia

Nóż w wodzie w Mikołajkach
Na drinka – Nóż w wodzie

Na drinka – Nóż w wodzie

W Mikołajkach wybraliśmy Camping w centrum- Camper Park, który znajduje się w odległości około 100 metrów od jeziora, portu i promenady. Za parking na dobę z pakietem usług i psem zapłaciliśmy 95 zł.

Można wejść z psem

Camping w centrum Mikołajkach - Camper Park
Camping w centrum Mikołajkach – Camper Park

MRĄGOWO

Wielu turystów kojarzy Mrągowo przede wszystkim z licznymi imprezami takimi jak: Piknik Country, Festiwal Kultury Kresowej czy Mazurska Noc Kabaretowa. Niewielu jednak wie, że jest to również miasto sztuki. W związku z tym władze miejskie zainicjowały projekt unijny, jakim jest „Mrągowo – wyrzeźbione miasto”. W ramach projektu głównym zadaniem było wykonanie przez zaproszonych artystów rzeźb parkowych w oparciu o rodzime tworzywo – granit narzutowy mazurski – i tematy związane z Regionem. Celem przedsięwzięcia jest kreowanie wizerunku miasta jako miejsca ciekawych przedsięwzięć artystycznych, miasta przyjaznego twórcom i niekonwencjonalnym inicjatywom.

Mrągowo jest położone na Pojezierzu Mazurskim i wchodzi w skład Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Na terenie Mrągowa znajdują się trzy wielkie jeziora:

  • Jezioro Czos w Mrągowie – dzieli się na dwie odnogi oddzielone od siebie Górą Czterech Wiatrów;
  • Jezioro Sutapie Małe w Mrągowie – jezioro posiada słabo rozwiniętą linię brzegową;
  • Jezioro Sołtysko w Mrągowie – jezioro nie jest głębokie, ponieważ jego maksymalna głębokość wynosi 5 m, jednak linia brzegowa jest słabo rozwinięta. Jezioro otaczają głównie łąki;
  • Jezioro Magistrackie w Mrągowie – małe jezioro nazywane również stawem lub jeziorkiem.

Warto również wspomnieć o malowniczym jeziorze Juno położonym na północ od Mrągowa, które łączy się z jeziorem Czos oraz jeziorem Kiersztanowskim.

Co zobaczyć w Mrągowie?

Źródełko Miłości

Idąc brzegiem Jeziora Czos, za amfiteatrem można dojść do miejsca romantycznych spotkań, tak zwanego Źródełka Miłości. W Mrągowie znana jest legenda, że jeśli zakochani napiją się wody ze źródełka, ich miłość będzie trwać po grób. 

Rzeka Dajna

Drugi po Krutyni szlak kajakowy. Rzeka Dajna łączy leżące w okolicach Mrągowa jeziora i jest dopływem rzeki Guber. Płynąc pod prąd rzeką Dajną można dotrzeć do jeziora Czarnego i dalej do jeziora Juno. Cały szlak ma 32 km i kończy się w Świętej Lipce.

Miasteczko westernowe Mrongoville

Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Mrągowa jest Miasteczko Mrongoville. Miasteczko położone jest na przedmieściach Mrągowa, w pobliżu rzeki Dajny.

Jest to miejsce, które zostało stworzone dokładnie na styl miasteczka westernowego.

Spacer po Mrągowie

Koniecznie wybierzcie się na spacer po Mrągowie. Na terenach rekreacyjnych w centrum miasta stanęły ciekawe rzeźby w ramach  projektu “Mrągowo-wyrzeźbione miasto“. Spacerując nie sposób nie dostrzec pięknych zabytkowych budynków  położonych głównie przy ulicach: Warszawskiej, Roosevelta, Królewieckiej, a także w okolicy ratusza, które zostały zbudowane na przełomie XVIII i XIX wieku. Widać w nich pomieszanie różnych stylów: neogotyckiego, eklektycznego, secesyjnego oraz modernistycznego. Najstarszą kamienicą w mieście jest budynek apteki “Pod orłem” zbudowany w 1819 roku.

Kawiarnia Artystyczne ciacho

Zdecydowanie warto usiąść tu na pyszne ciasto, deser, kawę. Piękne wnętrze, super obsługa, pyszne słodkości. No i miejsce bardzo psiolubne.

ZAMEK RYN

Zamek w Rynie należy do najpotężniejszych i najpiękniejszych w Polsce. Legenda mówi, że okolica przypominała Krzyżakom rodzinny Ren. Stąd nazwali swoją warownię Ryn. Zamek Krzyżacy zaczęli budować po 1377 roku na wzgórzu, pomiędzy dwoma jeziorami. 

Obecnie  Zamek Ryn to luksusowy hotel i spa. Do dyspozycji są dwa baseny, jeden w gotyckich podziemiach, drugi bardzo nowoczesny, z dużymi oknami wyposażony w funkcję koloroterapii, muzykę pod wodą i miejsce z leżanką do masażu watsu dla 2-3 osób. Znajdują się tam też przeciwprąd, dysze masujące oraz dwie wanny z hydromasażem- jacuzzi. Dodatkowo w Saunarium można korzystać z Sauny Chlebowej, Ziołowego Domku, Sauny 4 Żywiołów, Złotej Łaźni-Rokitnik Pospolity, basenu flotacyjnego oraz bali z zimną wodą.

Jedzenie w zamku jest przepyszne, a śniadania i obiady wyglądają jak wielkie uczty, różnorodność dań zachwyci nawet najbardziej wymagające osoby.

PARK DZIKICH ZWIERZĄT W KADZIDŁOWIE

Kadzidłowo leży na terenie Puszczy Piskiej. Pośród lasów i łąk utworzono Park Dzikich Zwierząt im. prof. Benedykta Dybowskiego. Czas zwiedzania parku wynosi około 2 godzin. Kompleks rozciąga się na terenie kilkudziesięciu hektarów, można się po nim poruszać jedynie z przewodnikiem, który przybliża nam zwyczaje poszczególnych gatunków. Super atrakcja jest możliwość wejścia na wybiegi niektórych zwierząt, karmienie ich i głaskanie. W parku zobaczycie takie zwierzęta jak:  wilki, puchacz, cietrzew, głuszec, jarząbek, kurak leśny, żubry, jelenie, daniele, sarny, muflony, osły, koniki polskie, łosie oraz bardziej egzotyczne zwierzęta. 

Cennik: bilet normalny: 20 zł, bilet ulgowy 10 zł 

Obok parku jest Oberża pod Psem, w której można zjeść dania kuchni regionalnej.

STARE SADY- SADY.PL

Sady.pl to bajka. Magiczne miejsce stworzone z pasją i sercem, idealne na odpoczynek i relaks w spokojnej i malowniczej okolicy nad jeziorem Tauty. Cudowna atmosfera, piękne apartamenty i przepyszne jedzenie, prywatna plaża wyposażona w leżaki i parasolki, hamaki, huśtawki, z drewnianym pomostem, z którego można oglądać zachód słońca.

Miejsce przyjazne psom. 

Tak zauroczyło nas to miejsce pod każdym względem, że nie możemy doczekać się kolejnej wizyty. 

KĘTRZYN

Kętrzyn to średniej wielkości miasto na Mazurach, które leży nieopodal Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Kętrzyn swoją powojenną nazwę otrzymał na cześć Wojciecha Kętrzyńskiego, jednego z najwybitniejszych mazurskich historyków, etnografa, autora pracy “O Mazurach”.

Najbardziej znane atrakcje Kętrzyna to Zamek Krzyżacki oraz Bazylika św. Jerzego, zbudowana w stylu kościoła obronnego, obie atrakcje sąsiadują ze sobą.

ŚWIĘTA LIPKA

Święta Lipka to sławne Sanktuarium Maryjne już od średniowiecza przyciągające pielgrzymów z dalekich stron. W skład kompleksu klasztornego wchodzi bazylika, krużganki i dom zakonny ojców Jezuitów. Na kościelny dziedziniec wchodzi się przez barokową bramę z pierwszej połowy XVIII wieku. W bazylice możemy podziwiać barokowe organy z ruchomymi figurkami, wykonane w 1721 r. Na ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Świętolipskiej. 

RESZEL

Reszel to urokliwe miasteczko leżące w granicach historycznej krainy Warmii, które nazywane jest perłą regionu.Najbardziej znane atrakcje Reszla to: Zamek Biskupów Warmińskich, gotycki Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz gotyckie mosty. Reszel jest niewielkim miastem, zwiedzanie nie zajmuje więcej niż kilka godzin. Najlepszą formą zwiedzania jest spacer ulicami Reszla. 

Co zobaczyć w Reszlu:

Zamek Biskupów Warmińskich

Budowa zamku trwała pół wieku. Rozpoczął ją biskup Jan I z Miśni w 1350 r., kontynuował (od 1355) Jan II Stryprock, a dokończył w 1401 r. Henryk III Sorbom. Zwłaszcza ten ostatni, znany z zamiłowania do przepychu, nadał budowie dużego rozmachu – powstało wówczas m.in. skrzydło południowe z apartamentami mieszkalnymi biskupa oraz krużganki.

Obecnie w zamku mieści się hotel. Od wielu lat zamek jest też miejscem imprez o zasięgu międzynarodowym – wystaw, spotkań, plenerów, konferencji.

Mosty gotyckie i park miejski

Dwa mosty gotyckie w Reszlu wybudowane w średniowieczu przecinają niewielką rzekę Sajnę. To najstarsze murowane mosty w Polsce.

Spichlerz

W Reszlu zachowały się 3 stojące obok siebie spichlerze. Dwa pochodzą z końca XVIII wieku, trzeci z 1880 roku

Stare miasto

Warto udać się na spacer uliczkami Starego Miasta, pośród pięknych kamienic poczuć atmosferę średniowiecznego grodu. 

Villa Maria

Willa Maria to jeden z ciekawszych zabytków Reszla, wpisana do rejestru zabytków. To willa, pełniąca funkcję domu wielorodzinnego, wzniesiona w 1906 roku. Wielokolorowość, ciekawe zastosowanie różnych tynków, nietypowe wzornictwo wskazują na secesję i dają dowód na to, iż interesujące obiekty budowano na początku XX wieku nie tylko w dużych miastach.

Taras widokowy na wieży kościoła św Piotra i Pawła

Wieża kościoła św. Piotra i Pawła w Reszlu to doskonały punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę okolicy. Wystarczy pokonać 262 stromych schodów i można podziwiać świata z wysokości 51 metrów. Bilet wstępu na wieżę: 3 zł

Z ciekawostek: To właśnie w tym mieście została spalona na stosie ostatnia czarownica.

WILCZY SZANIEC

Niezależnie czy jesteście pasjonatami historii, interesujecie się przyrodą czy zwyczajnie szukacie ciekawego miejsca do odwiedzenia, będąc na Mazurach, nie możecie przegapić ruin Byłej Kwatery Wojennej Adolfa Hitlera “Wilczy Szaniec”.

Wilczy Szaniec to miasteczko bunkrów otoczone lasem, jeziorami i bagnami. To największa i najbardziej rozpoznawalna polowa kwatera dowodzenia Adolfa Hitlera, która była w użyciu od 1941 do 1945 roku. Wilczy Szaniec zlokalizowany jest w Gierłoży koło Kętrzyna i dziś, mimo faktu iż Kwatera została wysadzona przez wycofujących się Niemców – jest wspaniałą atrakcją turystyczną. Bunkry wciąż kryją wiele zagadek i imponują swoimi rozmiarami, rozmachem oraz solidnością.

LESZCZYNOWA GÓRKA

Cisza, spokój, bajkowa sceneria, niesamowity klimat, alpaki, bliskość natury.

Leszczynowa Górka – Mazurskie Siedlisko w Silcu zaskoczyła nas totalnie. W Silcu wśród łąk, lasów, blisko jeziora znajduje się Mazurskie Siedlisko.  Siedlisko tak urokliwie, że jak tu przyjedziecie, ciężko będzie wyjechać. na terenie  siedliska są do wynajęcia 3 sześcioosobowe domki oraz sześcioosobowy apartament. Bardzo blisko do plaży, na której cudownie ogląda się zachody słońca.

WYSPA POŻERACZA SERC

Jeżeli lubicie rowerowe wycieczki połączone z poznawaniem legend, to właśnie przez północno- wschodnią część Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i częściowo w Puszczy Boreckiej powstał  liczący około 100 kilometrów szlak rowerowy “Szlak Mazurskich Legend i Opowieści”. Szlak ma charakter tematyczny. Podróżując przez malowniczą, dość odludną krainę, odwiedzić można blisko trzydzieści miejsc i miejscowości, z którymi związane są dawne podania i historie. W miejscach, gdzie podobno się one wydarzyły, ustawiono drewniane rzeźby. W ich pobliżu znajdują się tabliczki z opowieścią. Na szlaku ustawiono także tablice z mapami, pokazujące, gdzie znajduje się dana legenda. Trasa nie ma początku i końca, więc można ją rozpocząć w zasadzie z każdego miejsca. Pierwsza z rzeźb na szlaku znajduje się w  okolicach miejscowości Pozezdrze, jest to właśnie “Wyspa Pożeracza Serc”. Legenda głosi, że osiadły na wyspie człowiek pożerał serca pogrzebanych tam ludzi. Jadwiga Tressenberg – mazurska pisarka i działaczka kulturalna odkryła, że na wyspie w XVIII wieku pojmano studenta medycyny z Królewca, który dokonywał nielegalnych sekcji zwłok.

Jest to jedna z dwóch, obok Kruklanek, większych i lepiej skomunikowanych miejscowości na trasie. 

Ogólny przebieg szlaku: Pozezdrze, Jezioro Piecek (0,0 km) – Stręgielek (7,6 km) – Gębalka (11,8 km) – Piłaki Wielkie (14,8 km) – Grodzisko (19,9 km) – Wolisko (37,9 km) – Jurkowo (44,5 km) – Sołtmany (51,4 km) – Żywki (60,8 km) – Boćwinka (63,1 km) – Możdżany (65,9 km) – Jeziorowskie (72,1 km) – Kruklanki (75,5 km) – Przerwanki (80,1 km) – Jakunówko (88,3 km) – Kuty (94,1 km) – Pozezdrze, Jezioro Piecek (99,0 km).

ŚLUZA LEŚNIEWO

Monumentalna, ponura, tajemnicza ale i fascynująca pozostałość po dominacji III Rzeszy w Europie, która jest też symbolem tajemniczości jaka towarzyszy Kanałowi Mazurskiemu. Będąc na Mazurach koniecznie zobaczcie Śluzę Lęśniewo. Potężna, betonowa budowla, ze śladami pozostałościami symboliki III Rzeszy – jeszcze do teraz budzi grozę i ciekawość, która towarzyszy domysłom nad faktycznym planem rozbudowy Kanału Mazurskiego. Podobno miały być w okolicy budowane łodzie podwodne, które właśnie Kanałem Mazurskim mogły docierać do Morza Bałtyckiego? Do dziś nie wiadomo jaki konkretny cel wyznaczyli temu obiektowi Niemcy. Projekt budowy Kanału Mazurskiego pojawił się już pod koniec XIX wieku – jako szlak łączący jeziora mazurskie z Bałtykiem. W czasie konfliktów wojennych kanał nabrał innego, bardziej militarnego znaczenia.

Ciekawostka:  Na nieczynnej śluzie w Leśniewie Górnym dziala niesamowity park linowy.

LIDZBARK WARMIŃSKI

LIDZBARK WARMIŃSKI

Zdecydowanie nasze odkrycie wyjazdu i pozytywne zaskoczenie to właśnie Lidzbark Warmiński. Według nas miasto jest jednym z ciekawszych, lecz wciąż mniej znanych miejsc na turystycznej mapie Polski. Jego symbolem jest imponujący Zamek Biskupów Warmińskich, jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. Będąc w Lidzbarku Warmińskim oprócz zamku warto przepłynąć się gondolą po Łynie. Rejsy odbywają się w sezonie wakacyjnym i we wrześniu o godzinie 13.00 i 14.00.  Po rejsie koniecznie musicie spróbować lodów w Dolce Vita, według nas jedne z najlepszych w Polsce. Zobaczcie też Stare Miasto i Oranżerię Krasickiego, czyli urokliwy pałacyk oraz punkt widokowy.

KANAŁ ELBLĄSKI

Kanał elbląski, a dokładnie jego pochylnie chciałam zobaczyć już od dłuższego czasu. Odwiedziliśmy to miejsce dwukrotnie podczas naszej wyprawy i dwukrotnie tylko jak wysiedliśmy z samochodu rozpętała się potężna burza dlatego też nie mogliśmy ani ruszyć w rejs szlakiem pochylni, ani nie mamy idealnego zdjęcia, które oddałoby urok tego miejsca. Niewątpliwie jest to jednak wielka atrakcja, najdłuższy kanał żeglowny w Polsce, a do tego jedyne miejsce gdzie statkiem nie tylko popłyniecie, ale również pojedziecie po lądzie. Na taką atrakcję zarezerwujcie sobie cały dzień (jeżeli zdecydujecie się na rejs) i kupcie bilety z wyprzedzeniem.