Centrum Spotkania Kultur znów stał się modne.

Pewnie nie tylko nas cieszy fakt, że znowu wracają wydarzenia kulturalne i, że w końcu możemy pójść na wyczekiwany koncert, do kina, teatru czy na festiwal. 

Jest w Lublinie miejsce gdzie możecie zobaczyć wystawy, wernisaże, pójść do kina, na koncert, czy na przedstawienie. Miejsce, które oferuje nam cały wachlarz wydarzeń kulturalnych, a co za tym idzie całe mnóstwo emocji. Mowa o Centrum Spotkania Kultur, miejscu, które codziennie odwiedza wiele osób, miejsce, które przyciąga nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim wydarzeniami kulturalnymi. 

V FESTIWAL SCENOGRAFII I KOSTIUMÓW “SCENA W BUDOWIE” 

W ramach V festiwalu scenografii i kostiumów “Scena w Budowie” odwiedziliśmy wystawę “Ekskluzywna odzież robocza, czyli kreacje na czerwonym dywanie”, którą możecie oglądać do 11 lipca 2021, od wtorku do niedzieli w godzinach od 12 do 18. Na wystawie pokazane są kreacje zaprojektowane na niecodzienne wydarzenia przez m.in. Gosię Baczyńską, duet Paprocki&Brzozowski, MMC, Macieja Zienia, Tomasz Osoliński, Viola Piekut i są to stroje noszone przez gwiazdy na festiwalach filmowych w Gdyni, Cannes, Wenecji, różnego rodzaju balach, a nawet jest suknia Olgi Tokarczuk, w której odbierała Literacką Nagrodę Nobla. 

Dla mnie każdy z tych strojów to dzieła sztuki, stworzone z dbałością o każdy szczegół, za każdą kreacją kryje się historia, co sprawiło, że kiedy oglądałam tą wystawę to co chwila przechodził mnie dreszcz. 

Kolejną wystawą, na którą poszliśmy była wystawa Bohdana Cieślaka “ Scenografia i co dalej?” na której zobaczyliśmy niesamowite szkice i makiety scenograficzne ze spektakli teatralnych. …….. 

Oprócz wystaw obejrzeliśmy również Spektakl „Balladyna”, w wykonaniu zespołu Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Powiem Wam, że było to dość nowoczesne i współczesne podejście do tego dramatu np. Goplana, Skierka i Chochlik wystylizowani są na drag queen, a scenografia, w której wszechobecny jest beton ma pokazać, że to beton

wygrał z naturą. Patrząc na scenę ma się wrażenie, że przedstawia świat po ekologicznej katastrofie. 

Natomiast na festiwalowym cyklu filmowym “Fashion Week” w kinie w CSK mogliśmy zobaczyć takie filmy i dokumenty jak: 

  • „Neon Demon” 
  • „McQueen” 
  • „Faworyta” 
  • „Śniadanie u Tiffany’ego” 
  • „Coco Chanel” 

Każdy z tych filmów jest zdecydowanie warty obejrzenia. Na mnie ogromne wrażenie i skrajne emocje wywarł dokument o Alexandrze McQueenie. Historia człowieka, który dzięki swoim szokującym projektom stał się ikoną, ale też człowieka, którego od środka niszczył mrok. Produkcja składa się nie tylko z materiałów archiwalnych, ale również z wielu wypowiedzi osób z najbliższego otoczenia projektanta – jego rodziny, przyjaciół i współpracowników, którzy wciąż nie mogą pogodzić się z jego odejściem. 

Czy wiecie, że… ?

Wiedzieliście, że Centrum Spotkania Kultur są pokoje gościnne, w których można zanocować? 

Industrialne wnętrza z dużymi oknami zdecydowanie robią wrażenie i sprawiają,że świetnie spędza się tam czas. Do tego w tym samym budynku kino, wystawy, sala widowiskowa, na której odbywają się koncerty, spektakle, klub, kawiarnia, to idealne miejsce na spotkanie z kulturą, jak i spotkania towarzyskie.

są pokoje gościnne, w których można zanocować? 

Industrialne wnętrza z dużymi oknami zdecydowanie robią wrażenie i sprawiają,że świetnie spędza się tam czas. Do tego w tym samym budynku kino, wystawy, sala widowiskowa, na której odbywają się koncerty, spektakle, klub, kawiarnia, to idealne miejsce na spotkanie z kulturą, jak i spotkania towarzyskie.