O co chodzi z tymi zamkami?

Od lutego jesteśmy mocno wkręceni w zwiedzanie zamków w Polsce. Więcej o tym możecie przeczytać w poście opisującym naszą pierwszą dziesięciodniową wyprawę podczas której udało nam się odwiedzić 13 zamków i 2 pałace znajdujące się w naszym kraju:

Moszna, Książ, Czocha, Kliczków, Bolków, Grodziec, Karpniki, Grodno, Będzin, Mirów, Bobolice, Ogrodzieniec, Chęciny, Kamieniec Ząbkowicki, Kopice.

Gotową mapkę z zaznaczonymi wszystkimi zamkami w jakich byliśmy oraz jak to się wszystko zaczęło możecie zobaczyć po naciśnięciu przycisku.

zobacz posta
Kraków i okolice

Pomysł na weekendową wycieczkę

Wybierając się na weekend do Krakowa, chcieliśmy też zobaczyć nowe zamki. Szybko wyszukałam miejsca, które już od dawna chciałam zobaczyć, zrobiliśmy plan naszej wycieczki i ruszyliśmy w drogę. Na sobotę i niedzielę zaplanowaliśmy zobaczenie czterech zamków.

Nocowaliśmy w Krakowie i tam też odwiedziliśmy nasze ulubione knajpki: Camelot i Boscaiola.

zamki polskie

ZAMEK PIESKOWA SKAŁA

Zamek w Pieskowej Skale położony jest na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Tuż obok Maczugi Herkulesa. Z Krakowa do Zamku jest 27 km, a sam zamek jest bardzo dobrze widoczny z drogi i nie da się go przegapić. Najbardziej charakterystyczna cześć zamku to wieża z zegarem i loggia pod którą znajduje się piękny ogród włoski.

Zaparkować możemy z dwóch stron zamku: na przeciwko Maczugi Herkulesa i z drugiej strony pod samym zamkiem. Oba parkingi są płatne. Jak zaparkujecie na tym drugim parkingu dużo łatwiej dojdziecie do zamku. My zaparkowaliśmy obok Maczugi i ledwo wydrapałam się po stromym zboczu. Dysząc, sapiąc i z mocno bijącym sercem stwierdziłam, że moja kondycja jest zerowa. Na szczęście dalsza droga do zamku jest miła i przyjemna. Jak sama nazwa wskazuje zamek usytuowany jest na skale, u podnóża której znajdują się niewielkie zbiorniki wodne, w których uwaga jest cała masa zaskrońców.

Ciekawostka

Góra, na którym znajduje się zamek była kiedyś wulkanem

zamki polskie

ZAMEK KRÓLEWSKI NA WAWELU

Jestem pewna, że każdy kto był w Krakowie odwiedził też Zamek na Wawelu, który znajduje się w samym sercu Krakowa i jest przecież miejscem o wielkim znaczeniu historycznym i kulturalnym. Nie mogło też zabraknąć go podczas naszej wyprawy do Krakowa. Pierwszy raz razem z Bohdano zwiedzaliśmy go kiedy przyjechaliśmy do Krakowa na ślub przyjaciela Bohdana w 2012 roku. Tym razem podziwialiśmy jego piękno z drugiej strony Wisły.

zamki polskie

ZAMEK RABSZTYN

Zamek ten znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd we wsi Rabsztyn. Oddalony jest od Krakowa o około 45 km.

Zaparkować możecie na parkingu pod Zamkiem Rabsztyn, wiedzie z niego ścieżka do samego zamku lub na niewielkim parkingu w okolicach domostwa Rabsztyn 40, wystarczy przejść przez malutki lasek i jesteście na miejscu. Droga przez lasek jest krótsza, ale w obu wariantach nie zamęczycie się zbytnio.

Część zamku znajduje się w formie trwałej ruiny, natomiast brama i prowadzące do zamku mosty zostały zrekonstruowane.

Zamek w Rabsztynie był na mojej liście zamków i bardzo się cieszę, że udało nam się go zobaczyć. Niestety tego dnia zamek był niedostępny dla zwiedzających i nie weszliśmy do środka.

Ciekawostka

Nazwa zamku pochodzi z niemieckiego Rabestein, czyli Krucza Skała

zamki polskie

ZAMEK TENCZYN

Ten zamek zrobił na mnie największe wrażenie i od razu trafił na listę moich ulubionych zamków. Tenczyn znajduje się na szlaku Orlich Gniazd we wsi Rudno w odległości 24 km od Krakowa.

Malowniczo położony Tenczyn zapewnia niesamowite widoki. Zamek znajduje się w stanie ruiny, ale od jakiegoś już czasu trwają prace zabezpieczające i konserwujące.

Niedaleko zamku znajduje się parking i miejsca piknikowe. Zanim udamy się prostą ścieżką z parkingu do zamku warto skręcić w prawo, na drugą stronie wąwozu, stąd najlepiej widać zamek w całej okazałości.

W cenie biletu (10zł normalny) zawarte jest zwiedzanie zamku z przewodnikiem, zamek można zwiedzać w weekendy i można wejść z psami.

Ciekawostka

Góra, na którym znajduje się zamek była kiedyś wulkanem

inne posty

Zobacz posta z innymi zamkami polski

W poście gotowa mapka z 13 zamkami i miejscami noclegowymi.

Zobacz posta o zamkach